Den nasjonale rektorutdanningen

Den nasjonale rektorutdanningen

Som rektor stilles du overfor svært varierende lederoppgaver og en mengde ulike krav.

NHHs Rektorskole 2016 Foto: Helge Skodvin

Formålet med programmet er å gi deg større teoretisk kunnskap om ledelse, større ledelsesmessige ferdigheter og et mer avklart forhold til lederrollen.

Programmet legger vekt på kunnskapsutvikling og ferdighetstrening for den enkelte deltaker. Gjennom økt kompetanse og gode verktøy vil du være bedre i stand til å løse utfordringer som følger med rollen som rektor.

Programmet henvender seg til skoleledere i grunnopplæringen og i den videregående opplæringen, både i kommunal og privat sektor. Det er åpent for både nytilsatte og erfarne rektorer, samt andre skoleledere.

Om studiet

Studiepoeng
30
Grad
Masternivå

Verdt å vite

  • Neste studium starter høsten 2019.
  • Søknadsfrist 1. mars 2019
  • Søk studieplass på nettsiden til Udir.
  • Programmet er del av utdanningsdirektoratet sitt studietilbud.
  • Programmet leveres som et samarbeid mellom Norges Handelshøyskole og Administrativt Forskningsfond (AFF), samt underleverandører med spesialkompetanse på utdanningssektoren.
  • Ved flere søkere enn plasser vil søkere bli prioritert i følgende rekkefølge: 1) Nytilsatte rektorer 2) Erfarne rektorer 3) Andre skoleledere.
  • Programmet har et omfang på 30 studiepoeng fordelt på 27 undervisningsdager.
  • Programmet kan integreres i en helhetlig master i utdanningsledelse med spesialisering i utdanningsledelse ved NHH.

Kontakt oss

 
Samling 1-5 
Introduksjon: Perspektiver på ledelse og ledelsesutvikling Kull A 16.09.-18.09.2019
Kull B 30.09.-02.10.2019
NHH, Bergen                                                   
Skoleutvikling Kull A 11.11.-13.11.2019
Kull B 25.11.-27.11.2019
NHH, Bergen
Organisering i skolen Kull A 06.01.-08.01.2020
Kull B 20.01.-22.01.2020
NHH, Bergen
Skolekultur Kull A 02.03.-04.03.2020
Kull B 16.03.-18.03.2020
NHH, Bergen
Økonomi og organisasjonsutvikling Kull A 11.05.-13.05.2020
Kull B 25.05.-27.05.2020
NHH, Bergen
Hjemmeeksamen                       Kull A 04.06.2020
Kull B 11.06.2020
 
Samling 6-9
Makt, tillit og legitimitet Kull A 24.08.-26.08.2020
Kull B 31.08.-02.09.2020
NHH, Bergen
Endringsledelse og skolestrategi Kull A 26.10.-28.10.2020
Kull B 09.11.-11.11.2020
NHH, Bergen
Kunnskapsledelse Kull A 14.12.-16.12.2020
Kull B 18.01.-20.01.2021
NHH, Bergen
Hjemmeeksamen Kull A 07.01.2021
Kull B 04.02.2021
Innlevering av prosjektoppgave Kull A 21.01.2021
Kull B 18.02.2021
Presentasjon av prosjektoppgave Kull A 09.01.-11.02.2021
Kull B 09.03.-11.03.2021
NHH, Bergen