Opptaket: Med skyhøy poengsum kapret Anne Sophie (17) ettertraktet NHH-plass

NHH-student Anne Sophie Kibsgaard-Mörsdorf
Hun er fortsatt bare 17 år. Likevel kom Anne Sophie Kibsgaard-Mörsdorf inn på NHH med nesten svimlende 62,8 poeng. – Men det blir litt trist og litt skummelt å flytte hjemmefra. Men jeg gleder meg masse, sier NHHs nye student. Foto: Privat/ Trude Brun Wilhelmsen
Av Bjørn Egil Halvorsen

25. juli 2025 11:06

Opptaket: Med skyhøy poengsum kapret Anne Sophie (17) ettertraktet NHH-plass

Poenggrensene ved NHH når nye høyder, viser årets opptakstall. 17-åringen Anne Sophie Kibsgaard-Mörsdorf kom likevel gjennom nåløyet – med god margin.

Helt siden barndommen har Anne Sophie Kibsgaard-Mörsdorf (17) fra Oslo vært oppslukt av matematikk og «store tall». Det ferske vitnemålet fra videregående skole speiler definitivt lidenskapen – det er fullt av seksere.

Og til tross for skyhøye poenggrenser og knallhard konkurranse: Med hele 62,8 poeng har hun nå sikret seg en soleklar plass på et av Norges mest ettertraktede studier – NHHs bachelorprogram  i økonomi og administrasjon (BØA).

NHH-student Anne Sophie Kibsgaard-Mörsdorf
Hun fikk seks i nesten alle fag og hanket inn tilleggspoeng for realfag og språk. Det ga Anne Sophie Kibsgaard-Mörsdorf 62,8 poeng. Med det kvalifiserte hun med god margin for både BEDS og BØA, men sistnevnte er altså 18-åringens førstevalg

– NHH er veldig anerkjent. Alt jeg har hørt om skolen, er positivt. Jeg forventer og håper på et høyt faglig nivå, et godt studentmiljø og engasjerte og hyggelige professorer, sier Kibsgaard-Mörsdorf på trappene til sin studiekarriere i Bergen.

Poenggrenser når nye høyder

Fredag ble årets tall fra Samordna opptak lagt frem. De bekrefter igjen det høye nivået og den harde konkurransen om plassene.

  • For BØA var poenggrensen for førstegangsvitnemål 55,3 – en økning fra 55,2 i 2024
  • For søkere i ordinær kvote (med alders- og tilleggspoeng) var grensen rekordhøye 59,9, opp fra 59,6 i fjor.

– Dette er svært gledelig for NHH, og ikke minst for de over 500 studentene som nå får plass. Mer enn 2400 hadde NHH som sitt førstevalg, noe som viser hvor attraktivt og relevant studietilbudet vårt er, sier påtroppende rektor Helge Thorbjørnsen

Han trekker også frem de sterke tallene for NHHs nyeste bachelorprogram, Business, Economics and Data Science (BEDS). Også her er inntakskravene høye, ifølge Samordna opptak:

  • Førstegangsvitnemål: 59,2 (59,6 i 2024)
  • Ordinær kvote: Hele 63,5 (opp fra 63,2 i fjor).
Helge Thorbjørnsen, reektor
Påtroppende rektor Helge Thorbjørnsen er strålende fornøyd med årets opptak. Han gleder seg til å hilse nye studenter velkommen.

– Dette viser med all tydelighet at det var riktig av NHH å opprette en egen internasjonal bachelor i Business, Economics and Data Science. Vår satsing innen teknologi, KI og dataanalyse er åpenbart veldig attraktiv for studentene, sier Thorbjørnsen, som formelt overtar etter Øystein Thøgersen 1. august. Immatrikulering av nye studenter skjer 11. august.

– Jeg gleder meg til å ønske hver enkelt av våre nye studenter velkommen til NHH, sier Thorbjørnsen.

Falt pladask for NHH

Én av dem er altså Anne Sophie Kibsgaard-Mörsdorf, født i 2007 – og trolig den yngste i årets kull. Hun har gått hele skoleløpet ved Den tysk-norske skolen i Oslo. Den tyske modellen innebærer lengre skoledager, men ett år kortere skolegang. Derav hennes unge alder. 

 

For Kibsgaard-Mörsdorf, som fyller 18 år 26. august, var NHH det eneste aktuelle studiestedet i Norge. Allerede som 14-åring besøkte hun skolen for første gang, da hun fulgte storesøsteren på Åpen dag. Hun falt pladask. For bygget, for det yrende studentlivet, for det faglige tilbudet, for hele pakken. 

 

– NHH bare traff meg, sier Kibsgaard-Mörsdorf. 

 

Hun gleder seg nå til å dypdykke både i det sosiale og det faglige opplegget. Den ferske studenten trekker særlig frem utvekslingsordningene som en stor fordel.

 

– Det er en kjempemulighet, både med tanke på personlig og akademisk utvikling. Slikt må man bare gripe - det kan gi en erfaring for livet, sier hun. Karriereutsiktene etter studiene er et annet stort pluss.

 

Siste arbeidsmarkedsundersøkelse blant NHHs masterstudenter, viste at 96 prosent er i jobb eller i videre studier etter seks måneder.

 

– Det gir en veldig god trygghet å vite at man har gode jobbutsikter etter studiene, sier Kibsgaard-Mörsdorf.

Førstereis i Bergen

Over 5.100 personer har i år søkt seg til NHHs to bachelorprogrammer. 2407 av dem hadde NHH som sitt førstevalg. Det er totalt 500 plasser, fordelt på de to programmene.

 

Blant dem som har fått tilbud om plass på BEDS, er 38 prosent kvinner. Det er en liten nedgang sammenlignet med i fjor. Det samme gjelder hovedprogrammet BØA, der kvinneandelen i år er 35 prosent.

NHH-student Alexandra Tangen Løvland
Rett fra videregående til NHH: Alexandra Tangen Løvland (19) fra Oppegård har aldri før vært i Bergen. Den sylferske økonomistudenten gleder seg nå til fadderuken. Foto: Privat/Trude Brun Wilhelmsen

Alexandra Tangen Løvland (19) fra Oppegård i Akershus, flytter snart inn i studenthybelen på Hatleberg. Løvland valgte NHH på bakgrunn av jungeltelegraf og skolens gode rykte, men har selv aldri vært i Bergen. Hun medgir at spranget kjennes stort.

 

– Jeg er veldig spent, men gleder meg, sier Løvland, som gikk ut av Oslo Private Gymnasium (OPG) med 59 poeng. Hun var dermed godt innenfor poenggrensene.

 

– Hvilke andre forventninger har du til NHH-livet? 

 

– Gode forelesere, og at jeg lærer mye gjennom et bredt fagfelt. Et godt studiemiljø med mye gøy. Og sikkert en god del regn!

 

øystein thøgersen_helge skodvin

– Alt begynner og slutter med studentene

Fart og faglig tyngde har vært mantraet til avtroppende NHH-rektor Øystein Thøgersen. Men mest av alt handler det om studentene – som bare kaller ham «Thøgers».