Forskermøtet 2025 samler økonomer fra hele Norge
– Hvis du vil vite hvor samfunnsøkonomisk forskning i Norge er på vei, er dette stedet å være, sier NHH-professor Sissel Jensen.
NHH er vertskap for årskonferansen til Samfunnsøkonomene 24.–25. november. Konferansen samler økonomer fra hele landet for å presentere og diskutere ny forskning. Arrangementet er et samarbeid mellom NHH og Samfunnsøkonomene.
Deltakerne kan se frem til mer enn 60 forskningspresentasjoner fordelt på to hele dager.
– Et viktig møtested for samfunnsøkonomisk forskning i Norge, der etablerte forskere og unge talenter møtes, sier professor Sissel Jensen
Jensen og professor Gernot Doppelhofer ved Institutt for samfunnsøkonomi utgjør NHHs organisasjonskomité.
– Årets program spenner vidt – fra klimapolitikk til KI og arbeidsmarked, makrofinans, ulikhet, utdanningspolitikk, helseøkonomi, beskatning og politisk økonomi, sier Doppelhofer, og legger til:
– Forskermøtet er et høydepunkt for økonom-miljøet i Norge. Her får man innsikt i den nyeste forskningen på tvers av fagfelt. Det skjer utrolig mye akkurat nå, og vi gleder oss til å ta imot kolleger fra hele landet.
Hovedinnledere:
Professor Aline Bütikofer (Institutt for samfunnsøkonomi, NHH)
Tenure-track førsteamanuensis Björn Brey (Institutt for samfunnsøkonomi, NHH)
Professor Andreas Moxnes (Institutt for samfunnsøkonomi, BI)
Tema for presentasjoner:
- Hvordan karbonavgifter påvirker etterspørselen etter arbeidskraft
- Om betalt ferie øker sysselsetting sent i karrieren
- Hvorfor noen bedrifter unngår automatisering – og hvem som taper på det
- Hvordan kjønnsrelaterte holdninger påvirker vurderinger i rekruttering
- Hva norske elever vinner (eller mister) på karakterkrav
- Hvordan innovasjonspolitikk påvirker klimainnsats
- Hva vi lærte av koronastøtteordninger og skatteeffekter