Department elections

By Astri Inga Kamsvåg

23 November 2017 11:09

Department elections

Jøril Mæland, Jarle Møen, Beate Sandvei, Finn Kinserdal and Eirik Gaard Kristiansen will be our new department heads. Five of six departments have now elected representatives for the next years.

FINANce

 
Head of department
Jøril Mæland
Deputy head of department  Karin Thorburn
Teaching
coordinator
Tore Leite
Department
board members:

Faculty in fixed positions
Svein-Arne Persson 
Michael Kisser (deputy)
Aksel Mjøs (deputy)
Faculty in
temporary positions
Nataliya Gerasimova
Michael Axenrod (deputy)
Administrative employees  Olga Pushkash

business and management science  

Head of department
Jarle Møen
Deputy head of department  Iver Bragelien
Teaching
coordinator
Iver Bragelien
Department
board members:

Faculty in fixed positions
 
Steffen Juranek 
Sigrid Lise Nonås 
Leif Kristoffer Sandal 
Trond M. Døskeland (deputy)
Frode Sættem (deputy) 
Faculty in
temporary positions
Andreas Olden
Mai Nguyen-Ones (deputy)
Administrative employees  Stein Fossen 
Charlotte Rundhovde (deputy)

professional and INTERcultural communication

Head of department  
Beate Sandvei

Deputy head of department  Gisle Andersen
Teaching
coordinator
Kristin Rygg
Department
board members:

Faculty in fixed positions
Trine Dahl 
Annelise Ly  
Anne Kari Bjørge (deputy)
Bjørnulf Hinderaker (deputy)
Faculty in
temporary positions
Christian Langerfeld 
Anje Müller Gjesdal (deputy)
Administrative employees  Maja Dame 
Rikke Linn Salbu (deputy)

accounting, auditing and law  

Head of department
Finn Kinserdal
Deputy head of department  Katarina Kaarbøe
Teaching
coordinator
Kenneth Fjell
Department
board members:

Faculty in fixed positions
Dirk Schindler
Tina Søreide 
Lars Jacob Tynes Pedersen (deputy)
Kjell Henry Knivsflå (deputy)
Faculty in
temporary positions
Kjell Ove Røsok
Joel Berge (deputy)
Administrative employees  Maren Dale-Raknes 
Ingrid Cecilia Sæthre (deputy)

 economics  

Head of department
Eirik Gaard Kristiansen
Deputy head of department  Katrine Vellesen Løken
Teaching
coordinator
Hans Jarle Kind
Department
board members:

Faculty in fixed positions
Ragnhild Balsvik
Aline Bütikofer 
Stig Tenold 
Torfinn Harding (deputy)
Astrid Kunze (deputy)
Jan I. Haaland (deputy)
Faculty in
temporary positions
Simen Ulsaker
Ingvild Lindgren Skarpeid (deputy)
Administrative employees:  Irene Grønningsæter 
Christel Florvåg (deputy)

STRATEGy and management

The election will be carried through in the beginning of December.

Election period

All representatives are elected for the period 1 January 2018 – 31 July 2021 except faculty in temporary positions who are elected for the period 1 January 2018 – 31 July 2018.

Read previous article on the department elections (Paraplyen, October 2017): 

Election of department boards

Elections of department boards for the period from 1 January 2018 – 31 July 2021 will be carried out at the departments in mid-November.

NHH's election regulations

More internal news