Krav om begrunnelse på eksamensresultat må fremsettes innen 3 uker fra sensuren ble kunngjort. Dersom det finnes en sensorveiledning for eksamenen, bør du sette deg inn i denne før du ber om begrunnelse. Sensorveiledninger selges i Kompendieutsalget eller legges ut i it's: learning.
NB! Husk å ta vare på kandidatnummer – dette må brukes ved anmodning om begrunnelse.
Beskrivelse av karaktersystemet:
| Kar. |
Betegnelse |
Generell, kvalitativ beskrivelse av vurderingskriterier |
|
A |
Fremragende |
Fremragende prestasjon som klart utmerker seg. Kandidaten viser svært god vurderingsevne og stor grad av selvstendighet. |
|
B |
Meget god |
Meget god prestasjon. Kandidaten viser meget god vurderingsevne og selvstendighet |
|
C |
God |
Jevnt god prestasjon som er tilfredsstillende på de fleste områder. Kandidaten viser god vurderingsevne og selvstendighet på de viktigste områdene. |
|
D |
Nokså god |
En akseptabel prestasjon med noen vesentlige mangler. Kandidaten viser en viss grad av vurderingsevne og selvstendighet. |
|
E |
Tilstrekkelig |
Prestasjonen tilfredsstiller minimumskravene, men heller ikke mer. Kandidaten viser liten vurderingsevne og selvstendighet. |
|
F |
Ikke bestått |
Prestasjon som ikke tilfredsstiller de faglige minimumskravene. Kandidaten viser både manglende vurderingsevne og selvstendighet. |
Alle forespørsler om begrunnelser på eksamensresultat skal sendes via et eget webskjema.
Merk:
- Begrunnelser på resultat på selvstendig arbeid/utredningen skal ikke fremsettes via dette skjemaet, men må gjøres ved henvendelse direkte til veileder.
- Skjemaet skal også brukes for eksamener i masterstudiet i regnskap og revisjon (profesjonsmodulen).
Webskjemaet skal sikre at sensorene får all nødvendig informasjon i forhold til å kunne gi en begrunnelse. Webskjemaet vil også gjøre at høyskolen kan få oversikt over mengden av forespørsler om begrunnelser, samt få informasjon om enkeltforespørsler ved behov.
Webskjemaet er linket slik at når en trykker ’Send forespørsel’, sendes det en e-post til intern sensor med opplysningene som er fylt inn i webskjemaet. Det er deretter opp til sensor å gi begrunnelse via e-post eller telefon. Begrunnelsen skal normalt gis innen to uker. Dersom en etter dette fremdeles ikke skulle ha mottatt begrunnelse, kan en ta kontakt på eksamenskontor@nhh.no.
Med unntak av det siste feltet, er alle felter i skjemaet obligatorisk. Vi anbefaler også at en gir en redegjørelse for hvorfor begrunnelsen fremsettes, slik at intern sensor har mulighet til å adressere dette særskilt.
Når en sender forespørselen, vil en også få tilsendt en kvittering på e-post, som er identisk med den e-posten som intern sensor mottar. Ta vare på kvitteringen.
Kurs legges ut i webskjemaet etterhvert som sensuren faller. Frist for å be om begrunnelse er tre uker fra sensurdato. Etter fristen er det ikke mulig å be om begrunnelse, og kurset blir da automatisk fjernet fra listen i webskjemaet. Dersom du ikke skulle finne et kurs i listen, er det dermed trolig at fristen for å be om begrunnelse er gått ut.
Lov om universiteter og høyskoler sier følgende om rett til begrunnelse:
§ 5-3. Klage over karakterfastsetting - rett til begrunnelse
(1) Studenten har rett til å få en begrunnelse for karakterfastsettingen av sine prestasjoner. Ved muntlig eksamen eller bedømmelse av praktiske ferdigheter må krav om slik begrunnelse fremsettes umiddelbart etter at karakteren er meddelt. Ved annen bedømmelse må krav om begrunnelse fremsettes innen én uke fra kandidaten fikk kjennskap til karakteren, likevel ikke mer enn tre uker fra karakteren ble kunngjort.
(2) Begrunnelse skal normalt være gitt innen to uker etter at kandidaten har bedt om dette. I begrunnelsen skal det gjøres rede for de generelle prinsipper som er lagt til grunn for bedømmelsen og for bedømmelsen av kandidatens prestasjon. Begrunnelse gis muntlig eller skriftlig etter sensors valg.
(3) Hvis det er gitt skriftlige retningslinjer for bedømmelsen, skal disse være tilgjengelige for studentene etter at karakterer er fastsatt.
(4) En student kan klage skriftlig over karakteren for sine egne prestasjoner innen tre uker etter at eksamensresultat er kunngjort. Ny sensurering skal da foretas. Er krav om begrunnelse for karakterfastsetting eller klage over formelle feil ved oppgavegivning, eksamensavvikling eller gjennomføring av vurderingen fremsatt, løper klagefristen etter denne paragraf fra studenten har fått begrunnelsen eller endelig avgjørelse av klagen foreligger. Ved bruk av løpende vurdering kan institusjonen bestemme om studenten skal fremsette klage etter vurdering av separat prøve, oppgave eller annen vurdering, eller om klage skal fremsettes når resultatet fra fag, emne eller emnegruppe er kunngjort.
(5) Bedømmelse av muntlig prestasjon og vurdering av praksisopplæring eller lignende som etter sin art ikke lar seg etterprøve, kan ikke påklages. Forprøver kan bare påklages når prøven ikke er bestått.
(6) Karakterfastsetting ved ny sensurering etter denne paragraf kan ikke påklages.